השקעות אלטרנטיביות

מכשירים פיננסיים אלטרנטיביים מפזרים את הסיכונים בתיק ההשקעות של הלקוח ומאפשרים לו להשקיע בתחומים שהיו פתוחים בעבר רק למשקיעים גדולים ולרוב הם בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר מכפי שניתן למצוא בשוק ההון.

אם בעבר תיק ההשקעות הממוצע של לקוח היה מורכב בעיקר ממניות ואיגרות חוב, בשנים האחרונות הפופולריות של השקעה במכשירים פיננסיים אלטרנטיביים תפסה תאוצה והם הפכו לחלק בלתי נפרד מתיק ההשקעות של הלקוח. הם כוללים לדוגמה, קרנות השקעה בנדל"ן, קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ועוד.

כיום ניתן להיחשף להשקעות אלטרנטיביות בסכומים נמוכים יותר מאשר בעבר. עובדה זו הנגישה אפיק זה בפני קהל רחב יותר ואפשרה ליותר משקיעים ליהנות מהיתרונות שלו. גורם נוסף המדרבן משקיעים לבחור במכשירים אלטרנטיביים הוא הרצון להשיג תשואה גבוהה יותר מכפי שניתן להשיג כיום בשוק ההון, על רקע הריבית הנמוכה הנהוגה היום בישראל וברוב העולם המערבי.

עולם ההשקעות האלטרנטיביות (כלומר השקעות פיננסיות שלא בבורסה) צובר תאוצה, כי הצורך בו מאוד ברור: הוא מאפשר בו זמנית גם להקטין את התנודתיות/סיכון ובמקביל להשביח את פוטנציאל התשואה על כספיכם.

לכן אנו ממליצים ללקוחות שאפיק זה עשוי להתאים לפרופיל השקעה שלהם, על אסטרטגיה משולבת ועל חלוקה חכמה בין השקעות מסורתיות – סחירות ( ני"ע, גמל, השתלמות, פוליסות חיסכון ועוד….) לבין השקעות אלטרנטיביות, תוך מתן דגש ככל האפשר, על עסקאות מפוקחות על ידי הרשות לניירות ערך.

אחד מהאתגרים העומדים כיום בפני השוק, נובע מהעובדה שחלק מתחום ההשקעות האלטרנטיביות בישראל, פועל כמעט ללא רגולציה. מכאן החשיבות של הסתמכות על גוף גדול, מקצועי, אמין ומנוסה, שה-DNA שלו הוא יחסי WIN WIN עם המשקיעים. אנו נלווה אתכם בתהליך ונציע לכם מגוון פתרונות אשר יסייעו לגוון את תיק ההשקעות שלכם, לפזר את כספכם בצורה מתוחכמת יותר, מתוך מטרה להשיג תשואה עודפת על החסכון ולהקטין את הסיכון הכרוך בהשקעה.

להלן סוגי השקעות אלטרנטיביות:

קרן פרייבט אקוויטי היא קרן השקעות פרטית, שהוקמה במטרה לרכוש חברות או נכסים שיש להם פוטנציאל השבחה, או נמצאים במצוקה, במגמה לשפר את רווחיותן, ואז לממש את ההשקעה בהן.

למעשה, זוהי קרן המוקמת למטרת ביצוע השקעות. הקרן מנוהלת על ידי מנהל הקרן שיכול להיות אדם פרטי או חברה ייעודית שהוקמה לשם כך. בדרך כלל מדובר באיש או בקבוצה של אנשי עסקים הפועלים לגייס הון מגופים שונים, כגון קרנות פנסיה, חברות ביטוח, בנקים ומשקיעים פרטיים אמידים במיוחד, הנחשבים מבחינה משפטית לשותפים מוגבלים. המשקיעים מתחייבים להזרים לקרן ההשקעות הפרטית סכומי כסף, שיהוו בסיס לפעילות ההשקעה שלה. הקרן פותחת באיתור השקעות לפי מדיניות מוסכמת מראש, ופועלת לממש אותן בתום תקופה שנקצבה לה מראש. לקרן השקעות פרטיות יש מועד תפוגה שבו היא חדלה להתקיים – לרוב כעשר שנים, עם אפשרות הארכה במספר שנים נוספות. פעמים רבות, ימשיך מנהל הקרן בתפקודו ויגייס קרן חדשה שתמשיך את קודמתה.

קרנות שמשקיעות בנדל"ן מניב, כמו בנייני משרדים ובנייני דירות באזורים מבוקשים, מרכזים לוגיסטיים, מעונות סטודנטים,  מלונות, מרכזי דיור מוגן וכו'. מאפשרות למשקיעים להצטרף להשקעה בסכומים נמוכים יחסית עם פיזור רחב ולא דרך קנייה ישירה של נדל"ן.

סוגי השקעות בנדל"ן:

Single Family 

עסקה בה המשקיע נהנה מתשואה שוטפת, הנובעת מהשכרת נכס וכן מעליית הערך בזמן המכירה. מומלץ לרכוש מספר נכסים על מנת להגדיל את הפיזור ולהקטין את הסיכון. שלבי ההשקעה:

  • איתור נכס לרכישה (בית מגורים) ע"י איש קשר מקומי
  • ליווי בכל תהליך העסקה
  • רכישת הנכס
  • שיפוצו והשכרתו לטווח ארוך

חברת הניהול תבצע את כל הנדרש לאורך תקופת ההשכרה, כולל הקשר עם השוכר, תיקונים ככל הנדרש ואפילו ביצוע של Re-finance (מימון מחדש), במידה ויתאפשר.

Multi Family

הצטרפות לקבוצת רכישה, עם שותף מקומי בדרך כלל, של קומפלקס מגורים גדול. לאחר הקניה – השבחת הנכס ע"י הקבוצה, באמצעות שיפוצו, העלאת דמי השכירות והעלאת אחוזי התפוסה. בדרך כלל מדובר בהשקעה על פני כ-5 שנים, שבמהלכן המשקיע מקבל תשואה שוטפת מדמי השכירות ומעליית הערך בזמן מכירת הנכס. נהוג שבגין כל רכישה מסוג זה קמה שותפות מקומית מוגבלת אשר המשקיע הוא חלק ממנה ונהנה מרווחיה. 

עסקת מימון (הלוואה)

בכל פרויקט יזמי יש מרכיב של חוב. בדרך כלל יש בנק המלווה את הפרויקט (חוב בכיר) והלוואות נוספות של משקיעים שאינם מעוניינים להיות שותפי אקוויטי. במקרים אלה, המשקיע מלווה כסף לשותפות בריבית קבועה המשולמת לאורך תקופת הפרויקט. בתום תקופת הפרויקט מתקבלת בחזרה קרן ההלוואה. למלווה יש קדימות על פני משקיעי האקוויטי בקבלת הקרן שלו בחזרה ובכך ניתן להקטין את הסיכון לעומת השקעת אקווטי

עסקת שותפות (אקוויטי)

הצטרפות לשותפות מוגבלת אשר רוכשת נכס קיים או קרקע, משפצת או בונה מהייסוד ומוכרת את הדירות החדשות והמשופצות בשוק. לאחר מכירת כל הדירות השותפות מחלקת את רווחיה לשותפים ונסגרת. טווח השקעה מוערך 2-3 שנים.

 

 

 

 

 

בשנים האחרונות גדלה פעילות האשראי החוץ בנקאי. הבנקים המסחריים מפחיתים את הפעילות בתחום מימון לנדל"ן וזאת בעיקר בשל הגדלת דרישות ההון ושינויים רגולטוריים אחרים.

קרנות חוב מעניקות אשראי לחברות לצורך השקעה בתחום הנדל"ן או לצורך צמיחה עסקית באמצעות נכסי נדל"ן המשועבדים לטובת הקרן כנגד המימון. הליך הבדיקה, החיתום והעמדת ההלוואות נעשה במתכונת בנקאיות ובדומה לתהליך המקובל, אך בסכומים נמוכים יותר ובמהירות המאפשרת ליזמים הוצאה לפועל של השקעות אטרקטיביות.

לרוב, קרנות אלו מנוהלות ביחסי סיכון / תשואה גבוהים.

אפיקים אלה יכולים להוות פתרון איכותי וסולידי למי שמחפש לגוון את תיק ההשקעות המסורתי ולהקטין חשיפה לשווקים הפיננסיים ומתוך מטרה להשיג תשואה עודפת. קרנות אלו, מעניקות אשראי לעסקים בצמיחה או מתן הלוואה לצרכנים פרטיים בכל הנושא של משכנתאות / הקמת עסק ועוד. בנוסף, קרנות p2p משקיעות בפלטפורמות חברתיות המאפשרות לאנשים פרטיים להלוות כסף לאנשים אחרים. המלווה הוא למעשה משקיע שנהנה משיעורי ריבית משתלמים, מאחר שנחסך ממנו תיווך הבנק. תחום האשראי החוץ בנקאי הופך למשמעותי יותר ויותר בשנים האחרונות. בין אם בהלוואות לעסקים ובין אם בהלוואות פרטיות, כיום כבר ברור שהבנקים לא תמיד מספקים מענה הולם לכל אותם גורמים. מתוך צורך זה קמו קרנות ופלטפורמות השקעה בתחום. האם קיימות בטחונות כנגד השקעה בקרנות אלו? בהחלט. כמתכנן פיננסי, תפקידי לאתר את הגופים המקצועיים ביותר, שמספקים בטחונות גבוהים תוך פיזור הלוואות רחב. לרוב, בביטחונות גבוהים מאלו הקיימים באגרות החוב הקונצרניות המהווים מרכיב לא מבוטל בתיקי ההשקעות ובמוצרים הפנסיוניים השונים. כמו כן, מרבית מפלטפורמות אלו מנוהלות תחת תשקיף ונמצאות בפיקוח תחת הרשות לניירות ערך.

קרן גידור היא קרן המשתמשת במגוון כלים פיננסיים מורכבים כדי למקסם את סיכויי הרווח בכל מצב של השוק. היא בעצם "מגדרת" את הרווחים וההפסדים ומכאן נובע שמה. מדובר בדר"כ בהשקעות בסכומים גבוהים ללקוחות כשירים בלבד.

קרן גידור, היא קרן השקעות שמטרתה להשיא תשואה גם בתנאי שוק משתנים, על ידי שימוש במגוון אפיקי השקעה כגון אופציות, קנייה ומכירה בחסר של מניות, אג״ח להמרה ושלל אמצעי גידור פיננסים אחרים. יש מגוון רחב של אסטרטגיות בהן משתמשות קרנות גידור, כגון פעילות מסחר אקטיבית, מינוף, מעקב אחר מדדים חכמים, מסחר אלגוריתמי ממוחשב, ועוד.

גם באופן ניהול השקעות הקרן יש הבדלים בין קרן גידור לקרן נאמנות. בעוד חלק ניכר מקרנות הנאמנות משקיעות את כספי המשקיעים בעיקר באפיקים מסורתיים, כמו מניות ואגרות חוב, ולכן ביצועיהן מושפעים לרוב מהתנהגות השוק, בחלק מקרנות הגידור שואף מנהל הקרן לייצר תשואה חיובית גם בתנאי שוק יורדים או שוק תנודתי שעומד במקום.

העיקרון המרכזי של השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן בחו"ל דומה למה שאנחנו מכירים בישראל – רוכשים נכס נדל"ן פרטי או מסחרי ועתידים להרוויח את התשואות הפוטנציאליות דרך מכירה עתידית או השכרה שלו לאחרים. לדוגמא: כאשר מקבלים רווח חודשי/רבעוני מהנכס הוא יוגדר כ"נכס מניב", בשיעור שנצפה כמובן שיהיה הגבוה ביותר האפשרי. ההשקעות בנדל"ן הינן מגוונות ומאפשרות לכל משקיע למצוא את ההשקעה המתאימה לו ביותר.

מטרת השקעות מסוג זה הן לגוון את תיק ההשקעות המסורתי

ולבצע השקעה פיננסית אשר מגובה בנדל"ן.

כיום, חסמי הכניסה הם נמוכים יחסית ומאפשרים לחבור לעסקה יזמית כחלק מקבוצת משקיעים.

ההשקעה מקנה למשקיעים בשותפות בעלות ישירה בחברת הנכס ובהתאם לכך מאפשרת ליהנות מרווחים יזמיים. 

בנדל"ן, כמו בשוק ההון, יש מגוון אפיקי השקעה ברמות סיכון שונות.

תפקידנו לבחור עם לקוחותינו ועבורם, את בתי ההשקעות האלטרנטיביים והמוצרים האיכותיים ביותר. אנו מאתרים עבור לקוחותינו עסקאות נדל"ן אשר מבוססות על תהליך השבחה ואסטרטגיית אקזיט ברורה, תוך שמירה על טווחי השקעה קצרים ככל הניתן, על מנת למזער את גורמי הסיכון המשתנים בחירת העסקאות מלווה באמצעות מספר רב של קריטריונים, בדיקות וניתוח מעמיק של היזם ושל הטריטוריה בה מבוצע אותו פרויקט.